نحوه محاسبه تاثیر معدل در کنکور دندانپزشکی چطوریه؟

فهرست عناوین

معدل برای کنکور دندانپزشکی در سال 1402

معدل لازم برای قبولی در رشته دندانپزشکی

رشته دندانپزشکی یکی از پرطرفدارترین رشته های گروه تجربی در کنکور سراسری است. رقابت برای قبولی در این رشته بسیار بالا است و داوطلبان باید برای موفقیت در آن، تلاش و برنامه ریزی زیادی داشته باشند. یکی از عوامل مهمی که در قبولی در رشته دندانپزشکی تأثیرگذار است، معدل دیپلم داوطلب است. البته بعضی از داوطلبان برای راحتی بیشتر و عدم شرکت در آزمون های سخت مانند کنکور به خرید صندلی دندانپزشکی روی می آورند.

با توجه به بررسی های انجام شده، داوطلبانی که معدل سال دیپلم آنها بالای 19 است می توانند با آسودگی خاطر به مطالعه منابع لازم برای قبولی در رشته دندانپزشکی کنکور تجربی بپردازند و بدون نگرانی از تاثیر سوابق تحصیلی خود در کنکور استفاده نمایند.

البته امکان قبولی در رشته پرمتقاضی مانند دندانپزشکی در برخی از دانشگاه های علوم پزشکی مختلف برای متقاضیان دارای معدل بالای 18 نیز وجود دارد.

تاثیر معدل در کنکور سراسری 1402

در کنکور سراسری 1402، تاثیر سوابق تحصیلی دروس عمومی حذف شده است و فقط معدل سال دوازدهم داوطلبان در کنکور موثر است. این معدل به صورت 40 درصدی در نمره نهایی داوطلبان اعمال می شود.

سهم دروس تخصصی و عمومی در معدل تاثیرگذار در کنکور

از این 40 درصد، 14 درصد مربوط به دروس تخصصی و 26 درصد مربوط به دروس عمومی است. بنابراین، داوطلبان می توانند با توجه به اینکه دروس عمومی سهم بیشتری دارد، در طول تحصیل به مطالعه بیشتر دروس عمومی بپردازند.

عوامل موثر در قبولی در رشته دندانپزشکی

علاوه بر معدل دیپلم، عوامل دیگری نیز در قبولی در رشته دندانپزشکی موثر هستند. از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رتبه کنکور: رتبه کنکور یکی از مهمترین عوامل موثر در قبولی در رشته دندانپزشکی است. داوطلبان باید با تلاش و برنامه ریزی صحیح، رتبه مناسبی در کنکور کسب کنند.
 • علاقه و انگیزه: علاقه و انگیزه داوطلب برای تحصیل در رشته دندانپزشکی نیز بسیار مهم است. داوطلبانی که به این رشته علاقه مند هستند، با انگیزه بیشتری به تحصیل در آن می پردازند و شانس بیشتری برای موفقیت دارند.
 • توانایی های ذهنی و جسمی: رشته دندانپزشکی یک رشته تخصصی است و نیازمند توانایی های ذهنی و جسمی بالایی است. داوطلبان باید قبل از انتخاب این رشته، توانایی های ذهنی و جسمی خود را بررسی کنند.

جمع بندی

معدل دیپلم یکی از عوامل مهمی است که در قبولی در رشته دندانپزشکی تأثیرگذار است. داوطلبانی که معدل بالای 19 دارند، شانس بیشتری برای قبولی در این رشته دارند. البته عوامل دیگری نیز در قبولی در رشته دندانپزشکی موثر هستند که داوطلبان باید به آنها توجه داشته باشند.

تاثیر معدل در کنکور دندانپزشکی

تاثیر معدل در کنکور دندانپزشکی در سال 1402، 40 درصد است. این بدان معناست که 40 درصد از نمره نهایی داوطلبان، بر اساس معدل سه سال آخر دبیرستان آنها محاسبه می شود.

برای محاسبه تاثیر معدل در کنکور دندانپزشکی، ابتدا باید معدل سه سال آخر دبیرستان خود را به نمره 100 تبدیل کنید. برای این کار، می توانید از فرمول زیر استفاده کنید:

معدل 100 = (معدل دبیرستان * 5) + 20

به عنوان مثال، اگر معدل دبیرستان شما 19 است، نمره 100 شما به صورت زیر محاسبه می شود:

معدل 100 = (19 * 5) + 20 = 95

پس از تبدیل معدل خود به نمره 100، می توانید تاثیر معدل را در نمره نهایی خود محاسبه کنید. برای این کار، از فرمول زیر استفاده کنید:

نمره نهایی = (نمره کنکور * 60) + (معدل 100 * 40)

به عنوان مثال، اگر نمره کنکور شما 700 و معدل 100 شما 95 است، نمره نهایی شما به صورت زیر محاسبه می شود:

نمره نهایی = (700 * 60) + (95 * 40) = 870

بنابراین، با این نمره کنکور و این معدل، شانس قبولی شما در رشته دندانپزشکی بسیار زیاد است.

البته، باید توجه داشته باشید که تاثیر معدل در کنکور دندانپزشکی، علاوه بر نمره کنکور، به عوامل دیگری مانند سهمیه منطقه و سهمیه ایثارگران نیز بستگی دارد.

برای محاسبه دقیق تاثیر معدل در کنکور دندانپزشکی، می توانید از نرم افزارهای محاسبه نمره کنکور استفاده کنید.

سهمیه دندانپزشکی منطقه یعنی چه؟

سهمیه دندانپزشکی منطقه، یکی از سهمیه های کنکور سراسری است که بر اساس محل تحصیل داوطلبان در سه سال آخر دبیرستان تعیین می شود. این سهمیه به سه منطقه تقسیم می شود:

 • منطقه 1: شامل دانش آموزانی است که در مدارس شهرهای بزرگ و مراکز استان ها تحصیل کرده اند.
 • منطقه 2: شامل دانش آموزانی است که در مدارس شهرهای کوچک و شهرستان ها تحصیل کرده اند.
 • منطقه 3: شامل دانش آموزانی است که در مدارس روستاها و مناطق محروم تحصیل کرده اند.

در کنکور دندانپزشکی، سهمیه منطقه 1 بیشترین ظرفیت پذیرش را دارد و به دنبال آن، سهمیه منطقه 2 قرار دارد. سهمیه منطقه 3 کمترین ظرفیت پذیرش را دارد.

به عنوان مثال، اگر یک داوطلب در منطقه 1 تحصیل کرده باشد، برای قبولی در رشته دندانپزشکی، باید رتبه ای بالاتر از یک داوطلبی که در منطقه 2 تحصیل کرده است، کسب کند.

سهمیه منطقه در کنکور دندانپزشکی، بر اساس نمره خام داوطلبان محاسبه می شود. به این ترتیب، هر داوطلبی که در منطقه ای با سطح علمی بالاتر تحصیل کرده باشد، برای قبولی در رشته دندانپزشکی، باید نمره بالاتری کسب کند.

هدف از ایجاد سهمیه منطقه در کنکور سراسری، ایجاد عدالت آموزشی و کاهش فاصله بین دانش آموزان مناطق مختلف کشور است.

سهمیه دندانپزشکی ایثارگران یعنی چه؟

سهمیه دندانپزشکی ایثارگران، یکی از سهمیه های کنکور سراسری است که به منظور حمایت از ایثارگران و خانواده های آنان در نظر گرفته شده است. این سهمیه به دو دسته تقسیم می شود:

 • سهمیه 25 درصدی: این سهمیه به آزادگان، جانبازان با هر درصد جانبازی، همسر و فرزندان شهدا، مفقود الاثر، آزادگان و جانبازان 25% و بالاتر و خود فرد رزمنده اختصاص دارد.
 • سهمیه 5 درصدی: این سهمیه به همسر و فرزندان جانبازان زیر 25%، همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه ها اختصاص دارد.

داوطلبان واجد شرایط سهمیه دندانپزشکی ایثارگران، برای استفاده از این سهمیه، باید در زمان ثبت نام کنکور، کد مربوط به این سهمیه را در فرم ثبت نام خود وارد کنند.

در کنکور دندانپزشکی، سهمیه ایثارگران 25 درصدی، بیشترین ظرفیت پذیرش را دارد و به دنبال آن، سهمیه ایثارگران 5 درصدی قرار دارد.

به عنوان مثال، اگر یک داوطلب آزاده در کنکور دندانپزشکی شرکت کند، با کسب رتبه ای کمتر از یک داوطلب غیر ایثارگر، می تواند در رشته دندانپزشکی قبول شود.

سهمیه دندانپزشکی ایثارگران، بر اساس نمره تراز داوطلبان محاسبه می شود. به این ترتیب، هر داوطلبی که سهمیه ایثارگری داشته باشد، با کسب نمره تراز پایین تر، می تواند در رشته دندانپزشکی قبول شود.

هدف از ایجاد سهمیه ایثارگران در کنکور سراسری، قدردانی از خدمات ایثارگران و خانواده های آنان و همچنین ایجاد فرصت برابر برای آنان در تحصیل در دانشگاه ها است.

مزایا و معایب سهمیه کنکوری در رشته دندانپزشکی

مزایای سهمیه های کنکوری در رشته دندانپزشکی

سهمیه های کنکوری در رشته دندانپزشکی، مزایای زیر را دارند:

 • ایجاد عدالت آموزشی و کاهش فاصله بین دانش آموزان مناطق مختلف کشور
 • قدردانی از خدمات ایثارگران و خانواده های آنان
 • ایجاد فرصت برابر برای ایثارگران و دانش آموزان مناطق محروم

معایب سهمیه های کنکوری در رشته دندانپزشکی

البته، سهمیه های کنکوری نیز معایبی دارند که عبارتند از:

 • کاهش رقابت در برخی رشته ها
 • افزایش رقابت در برخی دیگر از رشته ها
 • عدم اطمینان از کیفیت آموزش در برخی رشته ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *